Od dłuższego czasu zastanawiałem się nad stworzeniem i uruchomieniem na naszym chojnickim podwórku WebSDR-a. Zawsze brakowało czasu aż w końcu temat na tyle podrósł, że zabrałem się za prace które przyspieszył 41 numer Komunikatu Polskiego Związku Krótkofalowców (w końcu na coś się przydał ! 😊 ), w którym była informacja o uruchomieniu takiego wynalazku w OT21.
Do stworzenia naszego klubowego WebSDR-a (bo tak się przyjęło, że cokolwiek staramy się zrobić czynimy to pod szyldem naszego klubu SP2KFQ) wykorzystałem OpenWebRX opracowany przez kolegę Jakoba DD5JFK.
Opis programu dostępny jest na stronie projektu https://www.openwebrx.de/ gdzie w bardzo przystępny sposób możemy znaleźć wszystkie interesujące nas informacje zwłaszcza pomocne w przypadku problemów forum oraz odnośnik do lokalizacji z gotowym obrazem systemu oraz repozytoriami do samodzielnej instalacji w środowisku Debian i Ubuntu.
Do projektu wykorzystałem Raspbery Pi 3B+, który leżał u mnie bez konkretnego przeznaczenia. Instalacja samego programu jest w tym przypadku bardzo prosta gdyż wystarczy pobrać gotowy obraz systemu dla Raspberry i umieścić go na karcie SD.
Procesu instalacji nie będę tutaj opisywać gdyż naprawdę nie jest to nic skomplikowanego. Po uruchomieniu systemu wystarczy skonfigurować go do pracy. Konfiguracja polega między innymi na edycji pliku config_webrx.py i uzupełnieniu kilku danych w sekcji „Web GUI configuration”. Nie jest to konieczne do pracy programu lecz miło jest te dane uzupełnić aby było wiadomo skąd jest WebSDR i kto się nim opiekuje. Jest jeszcze kilka mniej i więcej ważnych pozycji do uzupełnienia lecz nie chciałbym opisywać tutaj całej konfiguracji programu gdyż zrobili to już bardziej doświadczeni koledzy, a gdyby jednak komuś przydała się moja pomoc to zawsze jestem dostępny na PRIV.
Tak jak wcześniej pisałem do stworzenia WebSDR-a wykorzystałem Raspberry Pi3 B+, tuner USB DVB-T+FM+DAB DVB-T z układem RTL2832U /R820T oraz antenę Diamond X200. Cały wynalazek jest zlokalizowany obecnie u mnie w domu.
Niestety po kilku próbach z Piotrem SP2LQP stwierdziliśmy iż przy dekodowaniu sygnału APRS Raspberry radzi sobie z maksymalnie 2 użytkownikami, a obciążenie procesora sięga 95% ! Co prawda nie wszyscy będą w jednym czasie patrzeć jak dekodują się ramki APRS ale zawsze jest to jakieś utrudnienie. Po zastanowieniu kupiłem Raspberry Pi 4 4GB. Przy takiej konfiguracji jednocześnie możemy dekodować ramki dla czterech użytkowników, a normalne pogaduchy na FM słuchać w sześciu.
Aby jeszcze bardziej „dopieścić” nowy wynalazek kupiłem oryginalny RTL-SDR DVB-T/DAB/FM/SDR z chipsetem RTL2832U + R820T2. W przyszłości może jeszcze rozbudujemy nasz WebSDR o możliwość nasłuchu pasm KF.
Dla chętnych WebSDR dostępny jest pod adresem https://sp2rta.pl/openwebrx
OpenwebRX żre dość dużo zasobów, zwłaszcza przy dekodowaniu. Ja u siebie mam włączone w tle dekodowanie FT8 i raportowanie do pskreporter. Sporą bolączką OpenwebRX jest dość szumiące audio. Dużo lepiej wypada tutaj websdr od PA3FWM, tylko że brak tutaj dekodowania. Można na szczęście użyć „proxy” i strumień z rtl_tcp z jednego urządzenia rozdzielić na więcej odbiorników, tyle że PI nie da już tutaj pewnie rady.
Dziękuję za informację. WebSDR powstał bardziej jako ciekawostka jednakże obecnie jest offline. Być może w niedługim czasie (wiosna) zostanie uruchomiony ponownie.