W sieci możemy znaleźć już wiele testów i recenzji skrzynki antenowej ATU-100 wg N7DDC, o której chciałbym napisać kilka słów. Jest to moje subiektywne spostrzeżenie na to urządzenie nie koniecznie opisujące sam proces montażu i uruchomienia, który przez wielu kolegów został bardzo dobrze opisany i powielanie go nie miałoby sensu.
Zakupu zestawu dokonałem na znanym wszystkim zagranicznym portalu gdzie zaopatrzyć się możemy w wiele mniej lub bardziej przydatnych gadżetów. Z uwagi na wzrok, który nie jest już taki jak kiedyś zdecydowałem się na zakup zestawu z wlutowanym już kontrolerem i elementami SMD . Jedynie co pozostało to nawinięcie kilku rdzeni oraz wlutowanie pozostałych elementów. Koszt takiego zestawu to około 116 PLN.
Mój zestaw został dostarczony w przeciągu 3 tygodni w ładnie zapakowanym plastikowym pudełku. Nie został jedynie dodany schemat skrzynki ale z tym powinien sobie każdy poradzić gdyż jest on dostępny wraz z pełną aktualną dokumentacją na stronie projektu http://GitHub – Dfinitski/N7DDC-ATU-100-mini-and-extended-boards .
Konstrukcja skrzynki jest też na tyle prosta a opis na płytce jest na tyle wyraźny, że wielu osobom schemat nie będzie potrzebny.
Rdzenie nawinąłem zgodnie z wytycznymi, które następnie wlutowałem na swoje miejsce. W następnej kolejności przyszedł czas na przekaźniki po których wlutowałem pozostałe elementy. Po sprawdzeniu poprawności połączeń przyszedł czas na uruchomienie.
Po podłączeniu zasilania skrzynka się uruchomiła. Teraz pozostało tylko opakowanie i sprawdzenie poprawności działania pod antenami.
Po zamontowaniu wszystkiego w obudowie (jeszcze bez płyty czołowej, która dzięki sugestii Piotra SP2LQP zostanie wykonana z laminatu z ładnie wygrawerowanymi napisami) i po podłączeniu do anten przyszedł czas na pierwsze testy. Eureka ! Działa ! Skrzynkę podłączyłem do dipola na 80m i tak jak można było przeczytać /obejrzeć w wielu testach skrzynka daje radę.
Być może to problem mojego zestawu jednak nie zawsze dopasowanie jest zadowalające jednakże po resecie i ponownym strojeniu jest już lepiej.
Skrzynka umożliwia ręczne oraz automatyczne dostrajanie. Pisząc o automacie mam na myśli pominięcie przycisku Tune, którego naduszenie powoduje przejście skrzynki w tryb strojenia poprzez podanie nośnej. Przycisk ten ma dwie funkcje. Krótkie przyciśnięcie powoduje RESET ustawień natomiast długie przejście skrzynki w tryb TUNE. Automatyczne strojenie, o którym wcześniej wspomniałem następuje poprzez zwarcie RB1 (PIN 22) do masy.
Skrzynka przechodzi w tzw. tryb automatyczny, który na wyświetlaczu reprezentowany jest przez symbol kropki przy wartości PWR. Każdorazowe podanie nośnej powoduje w tym trybie dostrajanie skrzynki do zadanej częstotliwości natomiast zwarcie do masy RB2 (PIN 23) powoduje przejście skrzynki w By-Pass o czym informuje nas symbol kreski.
W sieci znalazłem także inne rozwiązanie integrujące naszą skrzynkę z radiem. Polega ono na podaniu sygnału po naduszeniu przycisku Tune z radia na RA6 (PIN 10) – Tx_req.
No koniec najważniejsze pytanie. Czy warto ? Oczywiście uważam, że TAK ! Jest to tanie rozwiązanie dla osób, których system antenowy wymaga dostrojenia a radio w skrzynkę nie zostało wyposażone. Ja osobiście kupiłem ten wynalazek z myślą o wyjazdach gdzie czasami rozwieszenie anteny jest niekorzystne a mój wyjazdowy YAESU FT-857 takowego urządzenia na swoim pokładzie nie posiada. Myślę, że większość z Was jest w stanie takie urządzenie wykonać w domowych warunkach a satysfakcja z uruchomienia będzie ogromna.
Witam mam problem od jakiej mocy ATU powinno działać ? bo moja działa od 5W a pracować ma z x1m proszę o opinię pozdrawiam Leszek SP3UQX.
Witam, z informacji które posiadam minimalna
moc wymagana do rozpoczęcia strojenia wynosi 5W dla wersji 3.0 natomiast wersja 3.2 zgodnie ze ze specyfikacją potrzebuje 1W.