Serwer APRS – nowe wyzwanie

Minęło kilka dni od rozpoczęcia „zabawy” z Arduino i już następny pomysł się przyplątał. Wymyśliłem sobie, a może by tak postawić własny serwer APRS ?

Po co i dlaczego ?

Powody były w sumie dwa. Pierwszy to ciekawość po przeczytaniu opisu na http://he.fi/aprsc/INSTALLING.html natomiast drugi to prace związane z klientem APRS na Arduino. Nie chciałem po prostu „zaśmiecać” kolegom ich serwerów.

Sama instalacja okazuje się banalnie prosta. Serwer uruchomiłem na Debianie 9 „stretch”, który wg informacji na stronie projektu nie jest oficjalnie wspierany. Z wagi iż nie byłem pewien czy Raspberry, na którym pracuje HBlink poradzi sobie z dodatkowym „wynalazkiem” powróciłem na razie na terminal HP T510.

Postaram się poniżej opisać w kolejności wszystkie wg mnie najważniejsze aspekty instalacji gdyż może ktoś kto przez przypadek odwiedzi moją stronę będzie chciał również popróbować sił z tym tematem. Proszę mieć na uwadze iż nie jestem żadnym ekspertem w tym temacie , a wszystkie opisane poniżej kroki postępowania są moim subiektywnym spojrzeniem na temat związany z instalacją i uruchomieniem serwera APRS.

Pierwszym krokiem było dopisanie na końcu repozytorium pakietów, który znajduje się w lokalizacji /etc/apt/sources.list poniższej linii z lokalizacją pakietu instalacyjnego

deb http://aprsc-dist.he.fi/aprsc/apt DISTRIBUTION main

Oczywiście wpis „DISTRIBUTION” musi zostać zastąpiony nazwą kodową dystrybucji w moim przypadku stretch.  Należy pamiętać iż wszystkie prace, które będą wykonywane wymagają uprawnień roota.

Następnym krokiem jest dodanie klucza gpg używanego do podpisywania pakietów. Wykonujemy to poprzez uruchomienie w kolejności dwóch poleceń

gpg –keyserver keys.gnupg.net –recv 657A2B8D

oraz

gpg –export C51AA22389B5B74C3896EF3CA72A581E657A2B8D | sudo apt-key add –

W przypadku wystąpienia błędu:  gpg: keyserver receive failed: No dirmngr , który wystąpił podczas mojej instalacji należy doinstalować dirmngr używając poniższego polecenia:

apt-get install dirmngr –install-recommends

Następnie pobieramy indeksy pakietów:

apt-get update

oraz instalujemy nasz serwer APRSC:

apt-get install aprsc

Po zakończeniu instalacji przed uruchomieniem serwera edytujemy plik konfiguracyjny, który można znaleźć w /opt/aprsc/etc/aprsc.conf

Podstawowymi parametrami, które należy zmienić są:

  • ServerID – wpisujemy znak naszej stacji
  • PassCode – kod wygenerowany na stronie http://apps.magicbug.co.uk/passcode/
  • MyAdmin – imię sys operatora oraz znak
  • MyEmail – email sys operatora

Następnym ważnym polem do uzupełnienia jest Uplink. Pozwala on na połączenie z serwerami APRS-SI i przekazywanie informacji z klientów APRS podłączonych do naszego serwera w świat.

Przykładowym wartością może być:

Uplink „SEVENTH” full  tcp  129.15.108.113:10152

Na tym możemy zakończyć edycję aprsc.conf i przejść do następnego kroku, który pozwoli na automatyczny start serwera po ponownym uruchomieniu systemu.

W tym celu należy edytować plik aprsc znajdujący się w lokalizacji /etc/default/ i zmienić wartość STARTAPRSC na  „yes”.

Po tym możemy przystąpić do uruchomienia serwera za pomocą polecenia  service aprsc start

W moim przypadku niestety serwer się nie uruchomił, a problemem okazał się ostatni wpis w pliku aprsc.conf, który „zakomentowałem” #MagicBandess 42.7.

Należy pamiętać aby na adres naszego serwera przekierować porty 14501 oraz 14580.

Po wystartowaniu serwera możemy cieszyć się nowym doświadczeniem i satysfakcją z nabytego nowego doświadczenia.

Jeżeli chciałbyś podłączyć swoje urządzenie do mojego serwera APRS to jest on dostępny pod adresem  78.28.49.119:14580.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.